Connect with us

High School

2019-20 Connecticut high school schedule

The 2019-20 Connecticut high school schedule as submitted to the CIAC and Connecticut Wrestling Online. Send corrections and/or updates to CTwrestling7@yahoo.com.

Tuesday, December 17
Brookfield at Newtown, 7 p.m.

Stafford at Suffield/Windsor Locks (Suffield HS), 6 p.m.
Stratford at Bethel, 4 p.m.

Wednesday, December 18
Avon at Bristol Eastern, 6 p.m.

Bacon Academy at Killingly, 6 p.m.
Canton at Somers, 6 p.m.
Cheshire at Amity (Woodbridge), 6 p.m.
Danbury at Ridgefield, 6 p.m.
Darien at Trumbull, 5 p.m.
E.O. Smith at New Britain, 6 p.m.
East Catholic at Farmington, 6 p.m.
East Hartford at Platt High-Meriden, 6 p.m.
Enfield at Simsbury, 6 p.m.
Fairfield Prep at Xavier, 7 p.m.
Fairfield Warde at Greenwich, 5 p.m.
Fitch at East Lyme/Norwich Tech (East Lyme HS), 6 p.m.
Gilbert at Thomaston/Holy Cross (Thomaston HS), 7 p.m.
Glastonbury at Bristol Central, 6 p.m.
Granby at Coventry, 6 p.m.
Griswold at Montville, 6:30 p.m.
Joel Barlow at New Milford, 6 p.m.
Jonathan Law at Hand (Madison), 6:30 p.m.
Lyman Memorial/Windham Tech at Windham High, 6 p.m.
Manchester at Berlin, 6 p.m.
Morgan at Guilford, 6:30 p.m.
New Fairfield at Pomperaug (Southbury), 6 p.m.
New Haven Wrestling at Branford, 6 p.m.
New London at NFA, 6 p.m.
Newington at Maloney Maloney High School, 6 p.m.
Nonnewaug at St. Paul (Bristol), 7 p.m.
Norwalk at Fairfield Ludlowe, 6 p.m.
Notre Dame-Fairfield at Bunnell (Stratford), 6 p.m.
Notre Dame-West Haven at Foran-Milford, 3:30 p.m.
Oxford at Derby, 6 p.m.
Portland at Rockville, 6 p.m.
RHAM at Southington, 6 p.m.
Rocky Hill at Hall (West Hartford), 6 p.m.
Shelton at East Haven, 6:30 p.m.
South Windsor at Plainville, 6 p.m.
St. Joseph at Brien McMahon (Norwalk), 6 p.m.
Stamford at Staples (Westport), 6 p.m.
Waterford at Ledyard, 6 p.m.
Weston at Masuk (Monroe), 6 p.m.
Wethersfield at Middletown, 6 p.m.
Wilton at Westhill (Stamford), 5 p.m.
Windsor at Conard (West Hartford), 6 p.m.

Saturday, December 21
Coventry, Montville, Putnam (Mass.) at NFA, 10 a.m.
Harding at Cold Spring Harbor (NY) TBA, 7 a.m.
Danbury at Beast of the East (Newark, DE)
Bacon Academy, Conard, Granby, Maloney, Middletown, New Britain, Platt, Hall at Wethersfield, 9 a.m.
Lancer Invitational (Waterford): Southington, New London at Waterford, 10 a.m. 
Skip Arden Tournament (Manchester):
East Hartford at Manchester, 9 a.m.

Guilford Invitational: Greenwich, Fairfield Warde, Xavier, Fitch, St. Bernard, Ledyard, Newtown, New Haven at Guilford, 9 a.m.
Early Bird Invitational (Longmeadow MA): Somers, Chicopee (MA), East Longmeadow (MA), Hampden Charter (MA), Holyoke (MA), Ludlow (MA), Frontier Regional School, John J. Duggan Academy, Northampton (MA), Putnam Vo-Tech (MA), Sabis (MA), South Hadley (MA), Southwick-Tolland Regional (MA) at Longmeadow, MA, 9 a.m.
C.J. McCormack Tournament (Berlin): Foran, East Haven, Avon, Bristol Eastern, RHAM, Brookfield at Berlin, 9 a.m.
Frank Chaves Invitational (Simsbury): Newington, New Milford, Suffield/Windsor Locks, Joel Barlow, Daniel Hand, Haddam-Killingworth, Granby at Simsbury, 9:30 a.m.

Monday, December 23
Amity at Morgan, 7 p.m.

Bethel at Newtown, 7 p.m.
Brookfield at Joel Barlow (Redding), 6 p.m.
Bunnell at Pomperaug (Southbury), 6 p.m.
Coventry at Portland, 6:30 p.m.
Daniel Hand at Shelton, noon
Granby at Canton, 6 p.m.
Guilford at New Haven (Wilbur Cross HS), noon
Masuk at New Milford, 6 p.m.
Notre Dame-West Haven at Xavier, 6 p.m.
Rockville at Stafford, 6 p.m.
Stratford at Notre Dame-Fairfield, 6 p.m.
Suffield/Windsor Locks at Somers, 6 p.m.

Thursday, December 26
Coventry (RI) at RHAM, 6 p.m.

Derby at Thomaston/Holy Cross (Thomaston HS), 7 p.m.
East Haven at Jonathan Law-Milford, noon
Oxford at Northwestern, 6 p.m.
Terryville at Gilbert, 6 p.m.

Friday, December 27
Darien at Wilton, 4 p.m.

East Hartford at Glastonbury, 9 a.m.
Ellis Tech, Waterford at Griswold, 9 a.m.
Fairfield Prep, Haddam-Killingworth, Ledyard, Nonnewaug at Foran-Milford,, 9 a.m.
Putnam at Fitch-Groton, 5 p.m.
Ridgefield at Stamford, 4 p.m.
St. Joseph at Fairfield Ludlowe
Staples at Danbury, noon
Trumbull at Bristol Eastern, 6 p.m.
Weston at Warren Harding-Bridgeport, 1 p.m.

George Bossi Lowell Holiday Tournament: Simsbury, Fairfield Warde, Granby, Newtown, Southington at Lowell, Mass. 9 a.m.
Framingham MA Invitational: Guilford at Framingham, Mass., 9 a.m.
Weztel Classic: Wethersfield at Philadelphia, 9 a.m.
Monument Mountain Tournament (Great Barrington, MA): Northwestern at Monument Mountain

Saturday, December 28
Cheshire, Thomaston/Holy Cross, South Windsor at Maloney-Meriden, 10 a.m.

Hall, Hand, Branford, Middletown, New Britain at Glastonbury, 9 a.m.
Rocky Hill at Rockville

Avon Duals: Canton, Fitch, Bristol Central, Joel Barlow, Conard at Avon, 10 a.m.
George Bossi Lowell Holiday Tournament: Simsbury, Fairfield Warde, Granby, Newtown, Southington at Lowell, Mass. 9 a.m.
Ryan Sabbagh Holiday Tournament: East Haven and others at Danbury
Weztel Classic: Wethersfield at Philadelphia, 9 a.m.

Monday, December 30
Enfield Duals:
Manchester, Notre Dame-West Haven, Staples, Norwalk, South Windsor at Enfield, 9 a.m.

Thursday, January 2
Amity at Foran-Milford, 5:45 p.m.
Avon at Manchester, 6 p.m.
Bacon Academy at East Lyme/Norwich Tech (East Lyme HS), 6 p.m.
Berlin at Bristol Central, 6 p.m.
Cheshire at Notre Dame-West Haven, 7 p.m.
Daniel Hand at Branford, 6:30 p.m.
Derby at Terryville, 6:30 p.m.
E.O. Smith at Rocky Hill, 6 p.m.
Enfield at Windsor, 6 p.m.
Farmington at Newington, 6 p.m.
Fitch at Waterford Waterford, 6 p.m.
Guilford at East Haven, 6 p.m.
Hall at Simsbury, 6 p.m.
Jonathan Law at New Haven (Wilbur Cross HS) , 6 p.m.
Killingly at Griswold, 6 p.m.
Lyman Memorial/Windham Tech at New London, 6 p.m.
Maloney at Plainville, 6 p.m.
Middletown at Bristol Eastern, 6 p.m.
Morgan at Shelton, 7 p.m.
New Britain at Conard (West Hartford), 6 p.m.
Northwestern at Gilbert, 6 p.m.
Platt at East Catholic-Manchester, 6 p.m.
Portland at Oxford, 6 p.m.
RHAM at Glastonbury-Gym, 6 p.m.
Southington at Wethersfield, 6 p.m.
Thomaston/Holy Cross at Nonnewaug-Woodbury, 6 p.m.
Windham at Ledyard, 10 a.m.

Friday, January 3
New Fairfield at Weston, 6 p.m.

Norwich Free Academy at Montville, 6:30 p.m.
Simsbury at Sam Cali Invitational, West Orange, N.J.

Saturday, January 4
Derby at Somers, 10 a.m.

St. Paul at Windham Tech, 10 a.m.
Simsbury at Sam Cali Invitational, West Orange, N.J.
New Canaan at West Islip, N.Y. tournament, 9 a.m.
Danbury at SWAT in Sanford ME

New Year’s Classic Duals (South Windsor): Bacon Academy, Ellis Tech, Rocky Hill, East Hartford, Granby, Manchester at South Windsor, 10 a.m.
Ray Southland Memorial Tournament (Southington): Branford, Platt, Conard, Lyman Memorial/Windham Tech, NFA, Maloney, Hall at Southington
Warde Invitational (Fairfield Warde): Westhill, Montville, Northwestern, Fairfield Prep, Brien McMahon, Hand, Fairfield Ludlowe, Notre Dame-Fairfield, Stamford, Staples, Shelton, Bunnell, Norwalk, Middletown, Wilton at Fairfield Warde, 9 a.m.
Bristol Central Invitational: Avon, Bristol Eastern, Terryville at Bristol Central
Windham Duals: Rockville, E.O. Smith, Canton, Amity, Portland, Waterford, Fitch, East Lyme/Norwich Tech, Berlin, Guilford at Windham

Tuesday, January 7
New Haven Wrestling at Fairfield Prep (Fairfield University), 5 p.m.

Rockville at Canton, 6 p.m.
Stafford at Somers, 6 p.m.

Wednesday, January 8
Berlin at Maloney, 6 p.m.

Bethel at Masuk (Monroe), 6 p.m.
Branford at Xavier, 7 p.m.
Brien McMahon, Darien, Fairfield Warde, St. Joseph at Wilton, 5 p.m.
Bristol Central at Plainville, 6 p.m.
Bristol Eastern at Enfield, 6 p.m.
Conard at Farmington, 6 p.m.
Derby at Northwestern, 6 p.m.
E.O. Smith at East Hartford, 6 p.m.
East Haven at Hand (Madison), 6:30 p.m.
Foran at Guilford, 6:30 p.m.
Glastonbury at Manchester, 6 p.m.
Griswold at Lyman Memorial/Windham Tech (Lyman Memorial), 6:30 p.m.
Joel Barlow at New Fairfield, 6 p.m.
Ledyard at Bacon Academy, 6 p.m.
Montville at Windham High, 6 p.m.
New Canaan at Stamford, 4 p.m.
New London at East Lyme/Norwich Tech (East Lyme HS), 6 p.m.
New Milford at Bunnell (Stratford), 6 p.m.
Newington at New Britain, 6 p.m.
Norwalk at Danbury, 5 p.m.
Norwich Free Academy at Fitch-Groton, 6 p.m.
Notre Dame-Fairfield at Brookfield, 6 p.m.
Notre Dame-West Haven at Morgan, 7 p.m.
Platt at Middletown, 6 p.m.
Pomperaug at Newtown, 7 p.m.
Portland at Granby, 6 p.m.
RHAM at Windsor, 6 p.m.
Ridgefield at Fairfield Ludlowe, 6 p.m.
Rocky Hill at East Catholic-Manchester, 6 p.m.
Shelton at Jonathan Law (Milford), 7 p.m.
Simsbury at Avon, 6 p.m.
Southington at Hall (West Hartford), 6 p.m.
St. Paul at Oxford, 6 p.m.
Staples at Trumbull, 6 p.m.
Terryville at Thomaston/Holy Cross (Thomaston HS), 7 p.m.
Waterford at Killingly, 6:30 p.m.
Westhill at Greenwich, 5 p.m.
Weston at Stratford, 6 p.m.
Wethersfield at South Windsor, 6 p.m.

Thursday, January 9
Coventry at Suffield/Windsor Locks (Suffield HS), 6 p.m.


Friday, January 10
Ledyard, Middletown, Trumbull at Guilford 4:30 p.m.


Saturday, January 11
Bethel, New Haven at Amity (Woodbridge), 9 a.m.

Bunnell, New Fairfield, Derby, Weston at Darien, 9 a.m.
E.O. Smith, RHAM, Shepherd Hill Regional (MA) at Ellis Tech, 9 a.m.
Norwalk at Islip (NY), 9 a.m.
Danbury at Eastern States Classic (Loch Sheldrake, NY)

Art Powers Duals (Berlin): Bacon Academy, Terryville, Pomperaug, Branford, Avon, East Catholic, Bethel at Berlin, 9:30 a.m.
Casey Yates Invitational (Lebanon): Rocky Hill at Lyman Memorial, 10 a.m.
Greater Hartford Open (West Hartford): New Britain, East Hartford, Hall, Conard, Southington, Greenwich, Glastonbury, NFA, Morgan, Windham High, Granby, Hand, Ridgefield, Windsor, New Canaan, Manchester, New Milford, Wethersfield, Haddam-Killingworth at Hall, 9 a.m.
Lawless Invitational (Canton): Stafford, Brookfield, Oxford, St. Joseph, Nonnewaug at Canton, 9:30 a.m.

Wednesday, January 15
Berlin at Rocky Hill, 6 p.m.

Bethel at Brookfield, 6 p.m.
Bristol Central at Middletown, 6 p.m.
Canton at Stafford, 6 p.m.
Conard at Simsbury, 6 p.m.
Coventry at Rockville, 6 p.m.
E.O. Smith at RHAM, 6 p.m.
Enfield at Manchester, 6 p.m.
Fairfield Ludlowe at Stamford, 4 p.m.
Foran at Hand (Madison), 7 p.m.
Gilbert at Nonnewaug-Woodbury, 6 p.m.
Glastonbury at Wethersfield, 6 p.m.
Griswold at East Lyme/Norwich Tech (East Lyme HS), 6 p.m.
Hall at Farmington, 6 p.m.
Harding at Fairfield Warde, 5 p.m.
Ledyard at NFA, 6 p.m.
Lyman Memorial/Windham Tech at Bacon Academy, 6 p.m.
Maloney at Bristol Eastern, 6 p.m.
Masuk at Joel Barlow (Redding), 6 p.m.
Montville at Waterford, 6:30 p.m.
Morgan at Cheshire, 5 p.m.
New Britain at East Hartford, 6 p.m.
New Fairfield at Bunnell (Stratford), 6 p.m.
New London at Killingly, 6 p.m.
New Milford, Westhill, Weston at Danbury 4:30 p.m.
Newington at Southington, 6 p.m.
Newtown at Notre Dame-Fairfield, 6 p.m.
Platt at Plainville, 6 p.m.
Somers at Portland, 6:30 p.m.
South Windsor at Avon, 6 p.m.
Staples at Norwalk, 4 p.m.
Stratford at Pomperaug (Southbury), 6 p.m.
Suffield/Windsor Locks at Granby, 6 p.m.
Trumbull at Brien McMahon (Norwalk), 6 p.m.
Wilton at Ridgefield, 6 p.m.
Windham at Fitch-Groton, 6 p.m.
Windsor at East Catholic-Manchester, 6 p.m.

Thursday, January 16
Guilford at Amity (Woodbridge), 6 p.m.

Terryville at St. Paul (Bristol), 7 p.m.
Jonathan Law at Notre Dame-West Haven, 7 p.m.
Fairfield Prep at Shelton, 7 p.m.
Xavier at East Haven, 6:30 p.m.

Friday, January 17
East Hartford, Foran at RHAM, 6 p.m.

New London, Shelton, South Windsor at Middletown 4:30 p.m.

Saturday, January 18
Farmington, Haddam-Killingworth, Northwestern at Canton, 9 a.m.

Glastonbury, Bunnell, Lyman Memorial/Windham Tech, New Britain, New Canaan at Ledyard, 10 a.m.
Plainville, Southwick-Tolland Regional (MA), Thomaston/Holy Cross at Gilbert 8:30 a.m.
St. Paul at Mt. Everett-Sheffield, MA

Colter Abely Mid-Season Classic (Middletown): Pomperaug, Hall, Xavier, Portland, Simsbury, Guilford, Wethersfield, Trumbull, Fairfield Warde, Fitch, Joel Barlow, Cheshire, Bristol Eastern at Mercy High, 9 a.m.

Monday, January 20
Mt. Anthony (VT) at Danbury, 5 p.m.


Tuesday, January 21
Gilbert at Derby, 6 p.m.


Wednesday, January 22
Amity at Hand (Madison), 6:30 p.m.

Bristol Central at Maloney, 6 p.m.
Bristol Eastern at Platt High-Meriden, 6 p.m.
Brookfield at Stratford, 6 p.m.
Bunnell at Bethel, 6 p.m.
Cheshire at Jonathan Law (Milford), 7 p.m.
Danbury at Brien McMahon (Norwalk), 6 p.m.
Darien at New Canaan, 4 p.m.
East Hartford at Avon, 6 p.m.
East Haven at Branford, 6:30 p.m.
East Lyme/Norwich Tech at Lyman Memorial/Windham Tech (Lyman Memorial), 6:30 p.m.
Enfield at E.O. Smith (Storrs), 6 p.m.
Fairfield Warde at Stamford, 4 p.m.
Fitch at Bacon Academy, 6 p.m.
Foran at Xavier, 7 p.m.
Glastonbury at Farmington, 6 p.m.
Greenwich at Staples (Westport), 6 p.m.
Joel Barlow at Weston, 6 p.m.
Killingly at Montville, 6:30 p.m.
Ledyard at Griswold, 6 p.m.
Middletown at RHAM, 6 p.m.
New Britain at Hall (West Hartford), 6 p.m.
New Fairfield at Notre Dame-Fairfield, 6 p.m.
Newtown at Masuk (Monroe), 6 p.m.
Nonnewaug at Northwestern, 6 p.m.
Norwich Free Academy at Windham High, 6 p.m.
Notre Dame-West Haven at Fairfield Prep (Fairfield University), 5 p.m.
Plainville at Berlin, 6 p.m.
Pomperaug at New Milford, 6 p.m.
Rockville at Granby, 6 p.m.
Shelton at New Haven (Wilbur Cross HS) , 6 p.m.
Somers at Coventry, 6 p.m.
South Windsor at Manchester, 6 p.m.
Southington at Conard (West Hartford), 6 p.m.
St. Joseph at Ridgefield, 6 p.m.
Stafford at Portland, 6:30 p.m.
Suffield/Windsor Locks at Canton, 6 p.m.
Waterford at New London, 6 p.m.
Westhill at Norwalk, 4 p.m.
Wethersfield at East Catholic-Manchester, 6 p.m.
Wilton at Fairfield Ludlowe, 6 p.m.
Windsor at Rocky Hill, 6 p.m.

Thursday, January 23
Thomaston/Holy Cross at St. Paul (Bristol), 7 p.m.

Friday, January 24
Coventry (RI), Putnam, Westerly (RI) at Waterford 4:30 p.m.

Enfield, Foran, Newtown at Fairfield Warde, 4 p.m.
Farmington, Gilbert, Terryville at Avon, 4 p.m.

Saturday, January 25
Coventry at Granby, 10 a.m.

Darien at Mahopac, N.Y. Tournament
New London at East Hartford, 6 p.m.
Thomaston/Holy Cross, Nonnewaug, Windham at Platt High-Meriden, 9 a.m.

Connecticut Challenge (Southington): Trumbull, Conard, Berlin, Glastonbury, Middletown, Bristol Eastern, Hall, Bacon Academy at Southington, 9 a.m.
Eagle Classic (Manchester): Griswold, Bunnell, Portland, Canton, St. Paul at East Catholic
Shoreline Scuffle (Branford): Morgan, Shelton, New Canaan, Pomperaug, Fairfield Prep, St. Joseph, Masuk at Branford, 10 a.m.
Ridgefield Challenge: Simsbury at Ridgefield

Tuesday, January 28
Granby at Somers, 6 p.m.

Norwalk at Fairfield Warde, 5 p.m.
Rockville at Suffield/Windsor Locks (Suffield HS), 6 p.m.
Trumbull at Danbury, 5 p.m.

Wednesday, January 29
Avon at Glastonbury, 6 p.m.

Bacon Academy at Waterford, 6:30 p.m.
Branford at Foran-Milford, 5:45 p.m.
Brien McMahon at Greenwich, 5 p.m.
Bristol Eastern at Berlin, 6 p.m.
Bunnell at Newtown, 7 p.m.
Canton at Portland, 6:30 p.m.
Daniel Hand at Guilford, 6:30 p.m.
East Catholic at E.O. Smith (Storrs), 6 p.m.
East Haven at Ellis Tech, 5 p.m.
East Lyme/Norwich Tech at NFA, 6 p.m.
Fairfield Ludlowe at Darien, 4 p.m.
Fairfield Prep at Cheshire, 6:30 p.m.
Farmington at New Britain, 6 p.m.
Fitch at New London, 6 p.m.
Hall at Manchester, 6 p.m.
Jonathan Law at Morgan, 7 p.m.
Killingly at Ledyard, 6 p.m.
Maloney at Windsor, 6 p.m.
Masuk at Pomperaug (Southbury), 6 p.m.
Montville at Lyman Memorial/Windham Tech (Lyman Memorial), 6:30 p.m.
New Haven Wrestling at Notre Dame-West Haven, 7 p.m.
New Milford at Bethel, 6 p.m.
Newington at Conard (West Hartford), 6 p.m.
Nonnewaug at Derby, 6 p.m.
Notre Dame-Fairfield at Joel Barlow (Redding), 6 p.m.
Plainville at Middletown, 6 p.m.
Platt at Bristol Central, 6 p.m.
RHAM at Enfield, 6 p.m.
Ridgefield at New Canaan, 7 p.m.
Rocky Hill at South Windsor, 6 p.m.
Southington at Simsbury, 6 p.m.
St. Paul at Gilbert, 6 p.m.
Stafford at Coventry, 6 p.m.
Stamford at Wilton Wilton YMCA, 4 p.m.
Staples at Westhill (Stamford), 5 p.m.
Stratford at New Fairfield, 6 p.m.
Thomaston/Holy Cross at Northwestern, 6 p.m.
Weston at Brookfield, 6 p.m.
Wethersfield at East Hartford, 6 p.m.
Windham at Griswold, 6 p.m.
Xavier at Amity (Woodbridge), 6 p.m.

Friday, January 31
Brien McMahon at Norwalk, 4 p.m.

Brien McMahon at Weston, 6 p.m.
John Jay (NY), New Canaan, Trumbull at Fairfield Warde, 4 p.m.

Saturday, February 1
Branford, Canton, Stamford, Wilton at Brookfield, 9 a.m.

Ellis Tech, Killingly, New Fairfield, Lyman Memorial/Windham Tech at Guilford
Simsbury, Nashoba Valley Tech (MA), Timberlane Regional (NH) at Danbury, 10 a.m.
Longmeadow (MA) at Enfield, 9 a.m.
New Fairfield, Newtown, Westhill at Conard (West Hartford) 9:30 a.m.
Notre Dame-West Haven, Bunnell, Southington, Berlin, Ledyard at Waterford, 10 a.m.
Wethersfield, Foran, New Milford, Hall, Fitch at Bristol Eastern, 10 a.m.

TFC Kevin Miller Duals: Avon, Enfield, Granby, Farmington, Windsor at East Hartford 9:30 a.m.
Paul Meyers Brawl on the Hill (Rocky Hill): Derby, St. Paul, Hand at Rocky Hill, 10 a.m.
Highlander Invitational (Portland): Middletown, Plainville, Avon, Thomaston/Holy Cross, East Catholic, Windsor, Griswold at Portland

Tuesday, February 4
Amity at Branford, 6:30 p.m.

Cheshire at New Haven (Wilbur Cross HS) , 6 p.m.
Danbury at Fairfield Warde, 6 p.m.
Foran at East Haven, 6:30 p.m.
Guilford at Xavier, 7 p.m.
Morgan at Fairfield Prep (Fairfield University), 5 p.m.
Notre Dame-West Haven at Shelton, 7 p.m.

Wednesday, February 5
Avon at Windsor, 6 p.m.

Berlin at Platt High-Meriden, 6 p.m.
Bristol Central at E.O. Smith (Storrs), 6 p.m.
Brookfield at New Fairfield, 6 p.m.
Canton at Coventry, 6 p.m.
Conard at South Windsor, 6 p.m.
Darien at Staples (Westport), 6 p.m.
East Hartford at Glastonbury-Gym, 6 p.m.
Enfield at Rocky Hill, 6 p.m.
Fairfield Ludlowe at Trumbull, 6 p.m.
Farmington at Southington, 6 p.m.
Gilbert at Oxford, 6 p.m.
Granby at Stafford, 6 p.m.
Greenwich at Ridgefield, 6 p.m.
Hall at Newington, 6 p.m.
Joel Barlow at Stratford, 6 p.m.
Ledyard at Montville, 6:30 p.m.
Lyman Memorial/Windham Tech at Fitch-Groton, 6 p.m.
Manchester at Wethersfield, 6 p.m.
Masuk at Bunnell (Stratford), 6 p.m.
Middletown at Maloney, 6 p.m.
New Canaan at Norwalk, 4 p.m.
New London at Bacon Academy, 6 p.m.
Newtown at New Milford, 6 p.m.
Northwestern at St. Paul (Bristol), 7 p.m.
Norwich Free Academy at Griswold, 6 p.m.
Plainville at Bristol Eastern, 6 p.m.
Pomperaug at Bethel, 6 p.m.
Portland at Suffield/Windsor Locks (Suffield HS), 6 p.m.
RHAM at East Catholic-Manchester, 6 p.m.
Simsbury at New Britain, 6 p.m.
Somers at Rockville, 6 p.m.
St. Joseph at Westhill (Stamford), 5 p.m.
Terryville at Nonnewaug-Woodbury, 6 p.m.
Waterford at East Lyme/Norwich Tech (East Lyme HS), 6 p.m.
Weston at Notre Dame-Fairfield, 6 p.m.
Wilton at Brien McMahon (Norwalk), 4 p.m.
Windham at Killingly, 6 p.m.

Thursday, February 6
Fitch, Ridgefield, Shelton, Staples at Fairfield Warde, 4 p.m.

Friday, February 7
Branford, Maloney, Pomperaug at Farmington, 4 p.m.

Brien McMahon, Fairfield Ludlowe, Westhill at New Canaan, 4 p.m.
Danbury, Greenwich, Stamford at Darien, 4 p.m.
Daniel Hand, Enfield, Manchester, Windham at Waterford 4:30 p.m.
Newtown, Rocky Hill, St. Paul at Avon, 4 p.m.

Saturday, February 8
Berlin, Guilford, Platt at Glastonbury, 9 a.m.

Canton, Derby, Griswold, Morgan at Granby, 9 a.m.
Killingly, Oxford, Amity, Stratford, Notre Dame-WH at Foran, 10 a.m.

Bobcat Classic (Colchester): Portland, E.O. Smith, East Haven, East Hampton (MA), Lyman Memorial/Windham Tech, Middletown (RI), Newington, RHAM, Rockville, Suffield/Windsor Locks, Terryville, Wethersfield, Xavier at Bacon Academy, 9 a.m.
Ground Hog Duals (South Windsor): Hall, Newington, Southington, Joel Barlow, Ledyard, New Britain, Bristol Central at South Windsor, 10 a.m.
Stafford Invitational: East Catholic, Ellis Tech at Stafford
New Fairfield Duals: Bristol Eastern, Nonnewaug, Simsbury at New Fairfield

Monday, February 10
Ellis Tech at Foran-Milford, 5:45 p.m.
Notre Dame-Fairfield at Masuk (Monroe), 6 p.m.
Bethel at New Fairfield, 6 p.m.
New Milford at Stratford, 6 p.m.
Bunnell at Brookfield, 6 p.m.
Weston at Newtown, 7 p.m.

Tuesday, February 11
Brien McMahon at Staples (Westport), 6 p.m.
Fairfield Warde at Fairfield Ludlowe, 6 p.m.
New Canaan at Wilton Wilton YMCA, 4 p.m.
Norwalk at Greenwich, 5 p.m.
Ridgefield at Darien, 4 p.m.
St. Joseph at Stamford, 4 p.m.
Trumbull at Westhill (Stamford), 5 p.m.

Wednesday, February 12
Branford at Guilford, 6:30 p.m.
Bristol Eastern at Bristol Central, 6 p.m.
East Catholic at Enfield, 6 p.m.
East Haven at Amity (Woodbridge), 6 p.m.
Fairfield Prep at Jonathan Law-Milford, 7 p.m.
Gilbert at Portland, 6:30 p.m.
Glastonbury at South Windsor, 6 p.m.
Hall at Conard (West Hartford), 6 p.m.
Maloney at Platt High-Meriden, 6 p.m.
Manchester at East Hartford, 6 p.m.
Middletown at Berlin, 6 p.m.
New Britain at Southington, 6 p.m.
New Haven Wrestling at Morgan, 7 p.m.
Nonnewaug at Oxford, 6 p.m.
Northwestern at Terryville, 6:30 p.m.
Plainville at Newington, 6 p.m.
Pomperaug at Joel Barlow (Redding), 6 p.m.
Rocky Hill at RHAM, 6 p.m.
Shelton at Cheshire, 6:30 p.m.
Simsbury at Farmington, 6 p.m.
St. Paul at Derby, 6 p.m.
Wethersfield at Avon, 6 p.m.
Windsor at E.O. Smith (Storrs), 6 p.m.
Xavier at Hand (Madison), 6:30 p.m.

Friday, February 14
ECC championships at Fitch-Groton
FCIAC championships at New Canaan

Saturday, February 15
Berkshire Valley Tournament at site TBA
CCC Large Division tournament (New Britain, Southington, Glastonbury, East Hartford, Manchester, Hall, Conard, Enfield, Simsbury, Newington, South Windsor, Middletown, Farmington) at Simsbury
CCC Small Division tournament (Windsor, Maloney, Bristol Central, Wethersfield, Bristol Eastern, E.O. Smith, Avon, Platt, Berlin, RHAM, Tolland, Rocky Hill, Plainville, East Catholic) at Bristol Central
ECC championships at Fitch-Groton
FCIAC championships at New Canaan
NCCC championships at Suffield
SCC championships at Mercy High-Middletown
SWC championships at Pomperaug-Southbury

Friday, February 21 and Saturday, February 22
Class LL championships at Trumbull
Class L championships at Bristol Central
Class M championships at Guilford
Class S championships at Killingly

Friday, February 28 and Saturday, February 29
State Open championships at Floyd Little Athletic Center, Hillhouse High, New Haven

Saturday, March 7 and Sunday, March 8
New England championships at Methuen (Mass.) High School

 

Connecticut Wrestling Online has been covering the sport of wrestling in Connecticut and New England since 2001.

More in High School